Arduino’ya Giriş – Kod Yazma, Yükleme

Arduino, bir I/O  geliştirme ortamına sahip fiziksel bir programlama platformudur. Arduino, elektronik sistemler ve interaktif projeler gerçekleştirebileceğimiz bir elektronik prototip geliştirme aracıdır.

Arduino kütüphaneleri ile kolaylıkla programlama yapabiliriz. Analog ve digital sinyalleri alarak işleyebilir, sensörlerden gelen sinyalleri kullanarak çeşitli etkileşim içerisinde olan robotlar ve sistemler tasarlayabiliriz.

Arduino ‘nun farklı ihtiyaçlara çözüm üretebilmek için tasarlanmış çeşitli kartları ve modülleri mevcuttur. Bu kart ve modülleri kullanarak projelerinizi geliştirebiliriz.

Kodlama yapmak ve bu kodları Arduino karta yükleyebilmek için https://www.arduino.cc/ web adresinden  Arduino IDE programınızı indirip kurulumu gerçekleştiriyoruz. Arduino kartı USB kablosuyla bilgisayara bağlıyoruz. Bilgisayar Arduino’yu tanıyacak fakat bir sorun olursa sırasıyla Başlat > Kontrol Panel > Sistem ve Güvenlik adımlarına girip oradan Sistem’i açıp Donanım Yöneticisi’ne girerek COM & LPT Portları altında Arduino kartı bulup(Arduino UNO (COMxx) şeklinde yazar) sağ tıklayıp “Sürücüyü güncelle” seçeneğini seçerek driver kurulumu tamamlayabiliriz.

Bir cevap yazın

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.